علل مختلفی برای گرم نشدن رادیاتور ها وجود دارد اما عمده ترین آن ها این است که آب گرم در مدار دور نمیزند.

در نتیجه هر کدام از قطعات مدار که مانع دور زدن آب باشند میتوانند باعث شوند که رادیاتورها گرم نشوند. به چند طریق میتوان فهمید که مشکل از کدام قطعه است.

اول از همه باید با دست گذاشتن روی پمپ پکیج در حالت زمستانه، بفهمیم که پمپ کار میکند یا نه. زمانیکه پمپ کار میکند کمی لرزش ایجاد میکند. اگر پمپ کار نکند، آبی که گرمایش را در رادیاتورها از دست داده است نمیتواند به داخل پکیج برگردد و در نتیجه دستگاه جوش میاورد. اگر پمپ نسوخته باشد و فقط گریپاژ کرده باشد، میتوان با یک پیچ گوشتی دوسو آن را آزاد کرد. برای این کار، این پست را ببینید: رفع گریپاژ پمپ

 Related image

 

همچنین بعضی وقت ها با این که پمپ کار میکند اما ضعیف شده است، این امر باعث میشود که رادیاتورهای نزدیک به پکیج گرم شوند و رادیاتورهای دورتر سرد بمانند.

دلیل دیگر گرم نشدن رادیاتور ها این است که سه راه صافی زیر پکیج گرفته است و آب به خوبی دور نمیزند.

شکل سه راه صافی: Image result for ‫شیر سه راه صافی‬‎

این سه راهی در مسیر بازگشت رادیاتور قرار دارد و باید هر از چند گاهی تمیز شود. برای این که بتوانید خودتان این صافی را تمیز کنید ویدیو زیر را ببینید:

[http://www.aparat.com/v/t0wRL]

بعد از آن باید سریاغ رادیاتور ها برویم، اگر رادیاتورها گرم میشوند اما داغ نمیشوند یعنی رسوب گرفته اند و باید یکی یکی تمیز شوند. راه تمیز کردن رادیاتورها بسیار ساده است. با یک آچار فرانسه، رادیاتور را باز کنید و داخل آن را با فشار آب تمیز کنید. این موضوع را در پست آینده با ویدیو توضیح خواهم داد.

 Image result for Sediment on the radiator

سرویس و تعمیر پکیج در کرمان: 09364284644 بینا

اگر بالای رادیاتور گرم میشود اما پایین آن سرد است به این معنی است که رسوب ته رادیاتور نشسته است. در این حالت هم باید رادیاتور را باز کنید و بشورید.

گاهی اوقات مبدل اصلی (رادیاتور پکیج) رسوب میگیرد و آنقدر راهش بسته میشود که آب نمیتواند به خوبی دور بزند در نتیجه رادیاتور ها گرم نمیشوند یا آب داخل پکیج جوش میاورد.

علت های دیگر کمتر پیش می آیند: 1. خراب بودن پرشر دود که باعث میشود شعله پایدار نباشد. 2. کم بودن شعله بلند گاز که باعث میشود دستگاه هر چقدر هم تلاش میکند نتواند رادیاتورها را داغ کند، 3. سرمای بیش از حد و کافی نبودن تعداد رادیاتور ها، 4. خرابی NTC (سنسور ترمیستور، یا همان فشنگی آب ماشین ها) که باعث میشود دستگاه فکر کند به دمای تعریف شده رسیده است. 5. خرابی برد کنترل

معمولا برای پکیج های جدید یک صافی برنجی بعد از شیر مسیر برگشت رادیاتورها تعبیه میکنند، این صافی یک توری دارد که خیلی سریع پر از رسوب میشود. کافی است با یک آچار فرانسه آن را تمیز کنید.

سرویس و تعمیر پکیج در کرمان: 09364284644 بینا

برای این که آب داخل رادیاتور رسوب نکند چند راه وجود دارد. اول این که زمانی که اولین بار رادیاتور ها را پر از آب میکنیم از آب مقطر استفاده کنیم.

دوم این که سرویس های دوره ای دستگاه را حتما انجام دهیم. تجربه نشان داده است که دستگاه هایی کهمورد سرویس سالیانه قرار گرفته اند و هیچگاه باد منبع انبساطشان کمتر از 0.5 نشده است به شدت رسوب کمتری گرفته اند.

سوم این که از مایع پروتکتور (محافظ رادیاتور) یا ضد یخ استفاده شود. همانطور که مستحضر هستید، ضد یخ ها (نوع اسیدی) دارای خاصیت ضد رسوب و ضد خوردنگی میباشند. اضافه کردن مایع پروتکتور عمر دستگاه و رادیاتور ها را زیاد میکند اما از طرف دیگر کمی برای شافت پمپ پکیج مناسب نیستند و باعث لاغر شدن آن میشوند. اگر خواستید ضد یخ به سیستم رادیاتور اضافه کنید اول از همه اندازه دو لیتر آب از یک رادیاتور خالی کنید (مهره پایین رادیاتور را باز کنید تا آب از آن خارج شود) سپس مایع را از شلنگ رفت زیر پکیج اضافه کنید یا مهره سر رادیاتور حوله خشک کن را باز کنید و مایع پروتکتر را به مسیر اضافه کنید. 

 Image result for ‫مایع پروتکتور‬‎

هر جا که سوالی داشتید بنده در خدمتم.

سرویس و تعمیر پکیج در کرمان: 09364284644 بینا

آموزش تعمیر پکیج آریستون، آلزان، آماتیس، ا ج ا، اخگر، استانبول، ال جی، ایتالترم، ایران رادیاتور، ایساتیس، ایمرگاس، باکسی، بایکان، بایماک، بوتان، بوش، بیاسی، پلار، تاچی، دئوترم، دمراد، دیلاکس، دیمردکوم، رادیانت، روکا، روکا و وستن، ری، سونیه دوال، شاپه، شفیع سازه، شرق، فاگور، فرولی، گارز، گرم ایران، گلدیران، لامبرت، لورچ، مارس، مگاترم، ناوین، نو افلوریدا، والترو، وایلانت در کرمان: 09364284644 بینا.